Type 26’da maliyetler arttı

Type 26’da maliyetler arttı

Kanada’nın İngiliz BAE Systems firmasından tedarik edeceği 15 adet Type 26 sınıfı fırkateynin maliyeti 70 milyar dolara yaklaştı.

Hükümetin yeni bütçe raporuna göre, hizmetteki eskiyen Halifax sınıfı fırkateynleri değiştirmek için hayata geçirilen Suüstü Savaş Gemisi (Canadian Surface Combatant / CSC) programının toplam maliyeti daha önce 61.8 milyar dolar olarak tanımlanmıştı. Ancak tedarik programının maliyetlerinin artışı sebebiyle bu oran 8 milyar dolar yükseldi ve 69,8 milyar Kanada Doları (52,7 ABD Doları) olarak belirlendi.

Programın, ömür boyunca inşaat ve işletme maliyetinin 100 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Kanada Kraliyet Donanması’na teslim edilecek ilk geminin inşası BAE Systems’in İskoçya’daki tersanesinde devam ediyor. Boyu 145m, genişliği 19m, deplasmanı ise yaklaşık 5,500ton olan gemi 28kt sürate ve azami 7,000 deniz mili seyir menziline sahip olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Tarkan

    Kanada ya bu savaş gemilerini bizim tersaneler yapabilse idi, hem askeri, hem ekonomik açıdan cok iyi olmazmı idi 53 milyar usd, hem ülke hemde millet kazanırdı, hepsini geçtim %10_-20 bile şahane olurdu, bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.