Kartallar Konya’da buluştu

Kartallar Konya’da buluştu

Uluslararası Anadolu Kartalı-2019 Eğitiminin seçkin gözlemci ve basın günü faaliyeti bugün icra edildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün katılımıyla Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında gerçekleştirilen faaliyet 3. Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanı Hava Pilot Binbaşı Turgay Tümer’in brifingiyle başladı.

Anadolu Kartalı Eğitimi; gerçek harekâta benzetilmiş bir ortamda, pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekâta yönelik eğitim seviyelerinin artırılması, müşterek ve birleşik harekât usullerinin denenmesi ve geliştirilmesi, gerçek harekât şartlarında kayıpların asgari seviyeye indirilmesi ve görev etkinliğinin azami seviyeye çıkarılması amacıyla; her yıl millî ve/veya uluslararası olarak Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde (Konya) icra edilen eğitimdir.

Eğitimler kapsamında icra edilen görevlerin eş zamanlı veya çok kısa sürede değerlendirilmesi maksadıyla kullanılan Hava Muharebesi Gösterim Sistemi (Air Combat Maneuvering Instrumentation-ACMI) ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemi gibi eğitim yardımcıları da dikkate alındığında katılımcı unsurlara harbe hazırlık seviyelerini artırdıkları ileri seviye bir müşterek eğitim ortamı sunmaktadır.
Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi dünyada benzer imkânlara sahip üç taktik eğitim merkezinden biri, Avrupa’da yer alan tek taktik eğitim merkezidir. Tatbikat bölgesi 300×400 km ebadında Tuz Gölü ve çevresini kapsayan bölgededir. Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nin kuruluşundan bugüne kadar 15 ülke katılımıyla 23 dönemi uluslararası, 18 dönemi millî olmak üzere toplam 41 eğitim dönemi uygulanmış ve yaklaşık 24 bin sorti uçulmuştur.

Eğitimin amacı;
– Millî ve yabancı unsurların gündüz müşterek harekât yapma imkân ve kabiliyetlerini geliştirmek ve kuvvetler arası karşılıklı desteği artırmak,
– Gerçeğe yakın harekât ortamında, av uçakları ve satıhta (kara ve deniz üzerinde) konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekâtı görevlerinin planlama ve icrasını sağlayarak, katılımcıların eğitim seviyelerini yükseltmek,
– Yeni taktik ve tekniklerin denenmesine imkân sağlamaktır.

28 Haziran’da sona erecek olan eğitime Hv.K.K.lığı; F-4E 2020, F-16, KC 135 Tanker, CN-235, AS-532, C-130, E-7T
HİK; Dz.K.K.lığı 2 Fırkateyn ve 1 Hücumbot; ABD altı F-15E uçağı; Azerbaycan üç aktif gözlemci; İtalya üç AMX uçağı; Katar bir C-17, C-130 uçağı; NATO bir E-3A uçağı; Pakistan beş JF-17; Ürdün üç F-16 uçağı ile katılım sağlamaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.