Eren’in adı semalarda yaşayacak…

Eren’in adı semalarda yaşayacak…

Şehit Eren Bülbül’ün adı verilen Bayraktar TB2 SİHA bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili twitter hesabından Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “Aziz Şehidimiz Eren’in adını taşıyan Bayraktar TB2 SİHA bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Eren’in adı artık Semalarımızda Hür ve Özgür.” açıklamasını yaptı.

PKK’lı teröristlerin erzak çaldığını ihbar edip, güvenlik güçlerine yer gösterirken açılan ateşle 2 yıl önce şehit olan Eren Bülbül’ün (15) adı 100 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde, gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı olan Bayraktar TB2’lerden eğitim amaçlı  kullanılanlardan birine geçtiğimiz günlerde verilmişti.

Bayraktar 100 bini gördü

Türk havacılık tarihinde 24 saat 34 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran Bayraktar, 100 bin saatlik uçuşla Türk havacılık tarihinde bu kadar uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden ilk hava aracı ünvanını da kazanmıştı.

Yurt içi ve yurt dışındaki güvenlik operasyonlarında etkin olarak kullanılmasının yanı sıra Ege ve Akdeniz’de görev yapan, Katar ve Ukrayna’ya satışı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının 100’üncüsü geçtiğimiz Mayıs ayında üretim hattından çıkmıştı.

Bayraktar, Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor. Öte yandan Bayraktar, hedef işaretlemesi gerçekleştirerek F-16 veya F-4E 2020 uçaklarının hassas atış yapmasını sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.