Litvanya’ya “Alman Panzeri”

Litvanya’ya “Alman Panzeri”

Litvanya Savunma Bakanlığı, 25 Haziran’da Artec (Krauss-Maffei Wegmann ve Rheinmetall ortaklığı) firmasına sipariş verdiği 88 adet Boxer “Vilkas” Tekerlekli Zırhlı Araçlarının (IFV) ilk ikisini teslim aldı.

Araçlar başlangıç kabul prosedürleri kapsamında ilk olarak Rukla’daki Mekanize Piyade Taburuna daha sonra operasyonel kullanım için resmi olarak Litvanya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

Seri olarak üretilen ilk araçların resmi tanıtımının ve teslimatının 9 Temmuz’da gerçekleşmesi planlanıyor. Araçların seri üretimi, Almanya ve Hollanda’nın eğitim alanlarında ve test merkezlerinde gerçekleştirilen yoğun testlerden bir yıl sonra başladı.

Vilkas, Alman üretici ARTEC tarafından Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine göre geliştirilen Boxer zırhlı aracının bir çeşididir. Araçlar 30 mm MK-44S top ve Spike LR tanksavar füzeleri ile donatıldı.

2016 yılında Litvanya, IFV “Vilkas” üreticisi ARTEC ve Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR) tarafından yapılan 385,6 milyon avroluk sözleşmeye göre, 2021 yılının sonuna kadar Litvanya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek olan 88 adet IFV “Vilkas”ın  15 adedinin bu yıl içinde Litvanya’ya teslim edilmesi planlanmaktadır.

Almanya ve Hollanda ortaklığıyla geliştirilen Boxer yeni nesil 8×8 zırhlı araç azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.