ABD Dışişleri’nden 2,2 milyar dolarlık silah satışına onay

ABD Dışişleri’nden 2,2 milyar dolarlık silah satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a 2.2 Milyar Dolar değerindeki savunma ekipmanının satışına onay verdi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiğine ilişkin Kongreyi bilgilendirdi.

Buna göre, Tayvan’ın, 2,2 milyar dolar değerinde 108 adet M1A2T Abrams tankı ve 250 Stinger füzesi alması öngörülüyor. Ayrıca, söz konusu pakete çok sayıda otomatik silah, mühimmat, zırhlı muharebe araçları, ağır araç taşıyıcıları ve ilgili destek ekipmanlarının dahil olduğu belirtildi.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Stratejik bölgesel bir partnerin güvenliğini artırmanın ABD’nin ulusal güvenliğine katkı sunacağı, satışın ülkenin savunma kabiliyetine katkı sağlayacağı ve bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği belirtildi.

Tayvan Başkanlık Sözcüsü Chang Tun-han, silah satışına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, ülkesinin silah alımını hızlandıracağını ve ABD ile askeri anlamda “daha yakın bir ilişki” kuracağını kaydetti. ABD’nin resmi olarak Tayvan’ı tanımamasına rağmen silah satışı yapması Çin’in tepkisine neden oldu.

Çin: Silah satışına karşıyız

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Tayvan’a 2,2 milyar dolarlık silah satışı yapmasına şiddetle karşı çıktıklarını açıklayarak satışın durdurulması yönünde çağrı yaptı.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan’ı kurmuşlardı.

Uluslararası toplumda Çin’i sadece kendilerinin temsil edebileceğini savunan Pekin yönetimi, Tayvan’ı bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceği eyaleti olarak görüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.