Komşuya en gelişmiş “F-16”

Komşuya en gelişmiş “F-16”

Bulgaristan hava filosunu yenilemek için ABD’den 1,2 milyar dolara 8 adet F-16V tipi savaş uçağının alımına onay verdi.

Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, onaylanan bütçe çerçevesinde 6 tek ve 2 çift pilotlu uçağın alınması için ABD ile anlaşmanın imzalanacağını bildirdi. Bakan Yardımcısı Atanas Zapranov ise ABD ile yapılan müzakereler sonucunda 200 milyon dolar indirim sağlandığını, anlaşmanın uçaklarla ile birlikte mühimmat, eğitim ve lojistik desteğini de kapsadığını belirtti.

F-16 Block 70 tipi uçaklar Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin halihazırda kullandığı ancak teknolojik ömrünü doldurmuş olan Rus yapımı MİG-21 ve MİG-29’ların yerini alacak.

Northrop Grumman’a 244 milyon dolarlık radar siparişi aesa-radar

AESA radarı ile yüzlerce hedef takibi

F-16 serisi uçakların en gelişmiş modeli olarak kabul edilen F-16V Block 70’in en büyük özelliği Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılan Northrop Grumman ürünü SABR-APG-83 (AESA) radarıdır. Bu radar sayesinde F-16’nın orijinal APG-66 (V) 3 radarıyla karşılaştırıldığında hedef takip ve kilitlenme oranını önemli ölçüde arttırıyor.

AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı ise sabit antenidir. Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı aynı anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.