Litvanya resmen ‘BOXER’ı aldı

Litvanya resmen ‘BOXER’ı aldı

Litvanya Silahlı Kuvvetleri Alman Artec (Krauss-Maffei Wegmann ve Rheinmetall ortaklığı) firmasına sipariş verdiği Boxer “Vilkas” Tekerlekli Zırhlı Araçlarının ilk ikisini resmi olarak hizmete aldı.

Milli Savunma Bakanı Raimundas Karoblis resmi devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, “Bu, son yıllarda Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon konusunda attığı adımların en iddialı projelerinden birisidir. Araçlar, ülkemizin güvenliğinin önümüzdeki on yıllar boyunca sağlanmasında yardımcı olacaktır.” dedi.

Vilkas, Alman üretici ARTEC tarafından Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine göre geliştirilen Boxer zırhlı aracının bir çeşididir. Araçlar 30 mm MK-44S top ve Spike LR tanksavar füzeleri ile donatıldı.

2016 yılında Litvanya, IFV “Vilkas” üreticisi ARTEC ve Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR) tarafından yapılan 385,6 milyon avroluk sözleşmeye göre, 2021 yılının sonuna kadar Litvanya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek olan 88 adet IFV “Vilkas”ın  15 adedinin bu yıl içinde Litvanya’ya teslim edilmesi planlanmaktadır.

Almanya ve Hollanda ortaklığıyla geliştirilen Boxer yeni nesil 8×8 zırhlı araç azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.