İsrail F-35 ile Orta Doğu’yu tehdit etti

İsrail F-35 ile Orta Doğu’yu tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail’in elindeki F-35 savaş uçakları İran ve Suriye dahil Orta Doğu’da her yere ulaşabilir.” dedi.

Netanyahu, F-35 savaş uçaklarının konuşlandığı İsrail’in güneyindeki Nevatim Hava Üssü’ne ziyareti sırasında yaptığı açıklamada İran’ı tehdit etti.

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Aviv Kochavi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Amikam Norkin’inde hazır bulunduğu ziyarette hava üssünde incelemelerde bulunan Netanyahu, ” Tüm silah sistemlerimizi ve uçaklarımızı burada görüyorum ve arkamda “F-35 ADİR” var. İran, son zamanlarda İsrail’i yok etmekle tehdit ediyor. Bu uçakların, İran ve Suriye dahil Orta Doğu’da her yere ulaşabileceğini hatırlamalılar.” ifadelerini kullandı.

İsrail medyasında Netanyahu’nun ziyareti ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilip tekrar yaptırım uygulamaya başlamasının ardından İran’ın uranyum zenginleştirme limitlerini aştığını açıklamasına bir cevap olarak nitelendirdi.

İran’ı nükleer silah üretmeyi amaçlamakla suçlayan Netanyahu, İsrail’in tek başına kalsa dahi İran’ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceği şeklinde açıklamalar yapıyor.

F-35 savaş uçaklarıyla hava saldırısı (Lübnan ve Suriye) düzenleyen ilk ülke olan İsrail 2024 yılına kadar ABD’den toplam 50 F-35 uçağı alacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.