“ATAM” Anten Ölçüm Laboratuvarı açıldı

“ATAM” Anten Ölçüm Laboratuvarı açıldı

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde bulunan ve çalışmalarını Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM)’ne bağlı Anten Test ve Araştırma Merkezi laboratuvarlarında sürdüren Düzlemsel ve Silindirik Yakın Alan Anten Ölçüm Sistemi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Kurum üst yönetimi ve TÜBİTAK personellerinin katıldığı açılışta, hali hazırda Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük kapalı alan anten ölçüm sistemi olan laboratuvar misafirlere tanıtıldı. Ardından yine TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Milli Gözetim Radarı anteniyle birlikte ilk ölçüm başlatıldı.

“Bu işin yüzde 25’idir. Laboratuvarın sağlayacağı katma değer ile kalan yüzde 75’ini de gerçekleştirmiş olacağız”

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar tarafından laboratuvarın açılışı yapıldı.

Anten test çalışmalarının hem Türkiye, hem de kurum için öneminden bahseden BİLGEM Başkanı, bu projenin yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Laboratuvarın sağlayacağı katma değerin de çok büyük olacağına vurgu yapan Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, “Çalışmalar hem kurumumuzu hem ülkemizi kalkındıracak. Bu laboratuvar şu anda işin yüzde 25’i. Laboratuvarın sağlayacağı katma değer ile kalan yüzde 75’ini de gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

Anten Test ve Araştırma merkezi nedir?

ATAM, elektromanyetik, mikrodalga ve anten konularında Ar-Ge, tasarım, ölçüm ve prototip üretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü bir araştırma merkezidir. Bu çalışmalara paralel olarak kamu, TSK, üniversite, savunma sanayi ve özel sektöre elektromanyetik, anten ve radar kesit alanı konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.