Yunan Donanmasına denizaltı avcısı

Yunan Donanmasına denizaltı avcısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a toplam 600 milyon dolar değerinde 7 adet MH-60R SEAHAWK (Romeo) çok amaçlı helikopter ve ilgili elemanlarının satışına onay verdi.

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a muhtemel Dış Askeri Satış kapsamında, yaklaşık 600 milyon dolar değerinde 7 adet MH-60R çok amaçlı helikopterinin ve ilgili elemanlarının satışını onaylama kararı aldı.” ifadesi kullanıldı.

Yunanistan, hizmetteki AB212ASW’lerin yerine alacak MH-60R SeaHawk helikopterlerinin yanı sıra ABD’den üçü yedek toplam 10 adet APS-l 53(V) Multi-Mode Radar, 18 adet T700 GE-401 C Motoru, Gece Görüş Sistemi, seyrüsefer sistemleri, yeni nesil telsiz, IFF ile altı adet Hellfire Eğitim Füzesi, 100 adet APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System / Gelişmiş Hassas İmha Silah Sistemi) havadan karaya lazer güdümlü roket, bin adet AN/SSQ-36/53/62 Sonobuoy, 12 adet GAU-21 Silah Sistemi ve 30 adet MK 54 torpido istiyor.

ABD, söz konusu satışın Avrupa siyasi istikrarı ve ekonomik ilerlemesi için önemli bir ortak olan NATO müttefiki Yunanistan’ın güvenliğinin artırılmasına yardımcı olacak. MH-60R helikopterleri, Yunan Donanması’nın NATO’yu destekleme kabiliyetini güçlendirecek ve ABD ile NATO ittifakı ile birlikte çalışabilmeyi sürdürecek.

Yunan Deniz Kuvvetleri  envanterinde hali hazırda üç adet S-70B, sekiz adet S-70B-6 AegeanHawk ve yedi adet AB212ASW yer alıyor.

Sınıfının en iyi helikopteri

İlk uçuşunu 2001 yılında gerçekleştiren MH-60R gemi konuşlu genel maksat helikopterleri denizaltı ve gemileri daha uzun bir menzilden tespit ve imha kabiliyetine sahip. Helikopter arama / kurtarma, muhabere destek, yangın müdahale ile personel, yaralı ve malzeme nakliyesi görevlerini de yerine getirebiliyor. Sayısal kokpite sahip olan helikopter su üstü hedefler için AGM-114K Hellfire, su altı görevleri için ise Mk 46 ve Mk 50 torpidolarıyla donatılabiliyor.

2 adet General Electric T700-401C motoru ile maksimum 270 km hıza ulaşan helikopter 884 km menzile sahip. Üç saat havada kalabilen MH-60R 4+5 personel taşıyabiliyor. ABD, Danimarka, Avustralya ve Suudi Arabistan Donanmaları tarafından tercih edilen dünyanın en gelişmiş deniz helikopteri olarak kabul edilen Romeo’nun bir saatlik uçuş maliyetinin 5 bin doların altında olması onu sınıfının en ekonomik helikopterlerinden biri yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.