Kraliyet Donanmasının ilk P-8 Poseidon’u gökyüzünde

Kraliyet Donanmasının ilk P-8 Poseidon’u gökyüzünde

Birleşik Krallığın Boeing’e sipariş verdiği ilk deniz devriye uçağı P-8 Posedion ilk uçuşunu yaptı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Boeing’e sipariş verdiği deniz karakol uçağı P-8 Poseidon MRA1 (ASW) ilk uçuşunu Cuma günü Seattle’daki Boeing tesislerinde gerçekleştirdi.

Pride of Moray adı verilen uçağın Ekim ayında Kraliyet Hava Kuvvetleri mülkiyetine teslim edilmesi, ABD’deki eğitimlerin tamamlanmasının ardından 2020 yılının ilkbaharında İngiltere’ye gönderilmesi planlanıyor. İngiltere’nin deniz devriye kapasitesini artıracak olan uçaklardan 9 adet hizmete alınacak.

Denizaltı Avcısı

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing’in sivil yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan Poseidon uzun menzili ile istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri ile insani arama ve kurtarma misyonlarında da kullanılıyor.

Poseidon’un savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak p-8-poseidon

ABD ve Kraliyet donanmasının dışında Avustralya, Hindistan ve Norveç deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.