Griffon’a yeni görev yolda

Griffon’a yeni görev yolda

Fransa Nexter üretimi yeni Griffon araçlarını Thales Defence tarafından üretilen 120 mm 2R2M havan sistemi ile donatmayı planlıyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’nin bakanlık tarafından düzenlenecek olan Bakanlar Kurulu Yatırım Komitesi’nde 2R2M havan sisteminin Griffon araçlarına entegre edilmesi ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Yarı otomatik yükleme sistemine sahip, iki personel tarafından kullanılabilen, 14 km etkili menzilli sistem dakikada 10 atış yapabiliyor. Hali hazırda VAB zırhlı araçlarında kullanılan sistemin Fransız ordusu hizmetine giren yüksek hareket kabiliyetine sahip Griffon 6×6 aracına entegre edilmesi ile askeri birlikler önemli bir yeteneğe kavuşmuş olacak.

Fransız Ordusunda “Griffon” dönemi başladı

Nexter, Thales ve Arquus’tan oluşan konsorsiyumun geliştirdiği ve ilk kez Paris’te düzenlenen Eurosatory 2016 uluslararası savunma fuarında tanıtılan Griffon Personel nakliyesi, komuta kontrol, topçu gözlem aracı, kurtarma, yakıt ikmali ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler için yapılandırılabiliyor.

Fransız Ordusunda "Griffon" dönemi başladı-griffon

Maksimum 24.5 ton ağırlığındaki araç 10 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Griffon’un ana silahı, 12.7mm veya 7.62mm makineli tüfek veya bir adet 40mm otomatik bombaatar entegre edilmiş uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile donatılabiliyor.

Fransa Kara Kuvvetleri hizmetine toplamda 1722 adet Griffon teslimatının yapılması planlanıyor. Öte yandan Belçika 21 Haziran 2019’da yürürlüğe giren Fransa ile stratejik işbirliği anlaşması kapsamında 2025-2030 yılları arasında 382 adet Griffon çok amaçlı zırhlı araç tedarik edecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.