“Intersept Pasif Sonar” görülmeyeni açığa çıkartır

“Intersept Pasif Sonar” görülmeyeni açığa çıkartır

Denizaltılar için sadece kerteriz, kerteriz ve mesafe tespiti yapabilen iki farklı intersept sonarının milli imkânlarla tasarlanması ve üretilmesi maksadıyla başlatılan “İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi”, TÜBİTAK BİLGEM ve Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanan TÜBİTAK SAVTAG proje sözleşmesi çerçevesinde devam ediyor.

Meteksan Savunma Gazetesi’nde yer alan habere göre söz konusu sözleşme kapsamında 1-100 kHz bandında görev yapacak akustik alıcı dizinlerinin, ön elektronik birimlerinin ve gerçek zamanlı sinyal işleme yazılımlarına haiz gemi içi birimlerinin tasarlanarak üretilmesi tamamlandı. Üretilen İntersept Pasif Sonar sistemi ilk kez IDEF 2019 fuarında Meteksan standında sergilendi.

Tespit ve değerleme sonuçlarının sergilenmesi ve kullanıcı girişlerinin sağlanması maksadıyla kendi kullanıcı operatör konsuluna sahip olan İntersept Pasif Sonar (Intercept Passive Sonar – IPS) Sistemi, kendi akustik birimine ilave olarak denizaltıda mevcut akustik sensör dizini ile entegre çalışabiliyor ve her iki sonar dizininden aynı anda gerçek zamanlı olarak veri akışını, analizini ve sergilemesini sürekli olarak yapabiliyor.

Tamamen yerli tasarıma ve üretime sahip, yenilikçi ve özgün teknolojisi sayesinde muadillerine göre çok daha hassas, arayüz tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile uyum ve koordinasyon içinde tasarlanmış olan IPS bir denizaltıya da entegre edilmiş durumda.

Projede elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe, İntersept Tespit ve Mesafe Kestirim Sonarı (Intercept Detection and Ranging Sonar – IDRS) geliştirilmesi projesi ve gelecekte başlatılması olası benzeri modernizasyon projelerinde de kullanılabilecek. Suüstü ve/veya sualtı muharip platformların milli sistemlerle donatılmasının, gerek bu platformların bekası gerekse ömür devri lojistik desteği için kritik önemi bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.