Kartalların güvenliğini ASELSAN sağladı

Kartalların güvenliğini ASELSAN sağladı

Son dönemde terör örgütlerinin İHA kullanması stratejik tesis ve bölgelerin bu tehdide karşı korunmasını  zorunlu hale getiriyor. ASELSAN, bu ihtiyaçtan yola çıkarak geliştirdiği İnsansız Hava Araçlarını önleyen İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetinde başarıyla görev yapıyor.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda 17-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Anadolu Kartalı Eğitimi kapsamında muhtemel drone tehdidine karşı üssün güvenliği Aselsan mühendislerince geliştirilen  İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi ile sağlandı.

İlk kez Kasım 2017’de başlayan teslimatlarla şimdiye kadar yurt içi ve dışı olmak üzere 500 adet İHASAVAR Aselsan tarafından teslim edildi.

İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone/mini-İHA uçurulmasını aktif karıştırma uygulaması ile engelleyerek koruma sağlıyor.

İHASAVAR, drone/mini-İHA’ların, uzaktan komuta, GPS/ GLONASS uydu seyrüsefer, veri ve görüntü aktarım frekanslarının tamamını aynı anda karıştırarak drone/mini-İHA kullanılarak oluşturulabilecek tehditleri anten yönlendirmesini sağlayan sensör sistemlerine ihtiyacı olmadan bertaraf ederek maliyet-etkin bir çözüm oluşturmaktadır.

İHASAVAR, özel tasarlanmış yüksek kazançlı yönlü anteni ile bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sağlamaktadır.

Silah tipi tasarımlı İHASAVAR, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliği ile kullanıcıya maksimum ergonomi sunmaktadır. Sistem şarj edilebilir, yüksek kapasiteli Li-Ion bataryalar ile en az 1.5 saat durmaksızın yayın yapabilmektedir.

İHASAVAR ayrıca, son teknoloji ürünü, en hızlı şekilde sentezleyen sayısal altyapısı ile Programlanabilir bir Yazılım Tabanlı Karıştırma Sistemi olup programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunmaktadır. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından yüzden fazla farklı “karıştırma profilleri” bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabilmektedir.

Teknik Özellikler

 • Frekans Bandı: 400-3000 MHz ve 5700-5900 MHz
 • RF Çıkış Gücü: Tipik 50 Watt
 • Kullanım Tipi: Askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının Drone/Mini-İHA tehdidine karşı korunması
 • Karıştırma Tipi : DDS Tabanlı FPGA Kontrollü Tarama Karıştırma
 • Anten Tipi: Yüksek Kazançlı Yönlü Antenler
 • Güç Kaynağı: Li-Ion Bataryalar
 • Çalışma Süresi: En az 1,5 saat kesintisiz yayın
 • Elektrik Alan (SAR): ICNIRP Standardına Uygun (İnsan Sağlığına Zararsız)
 • Çalışma Sıcaklığı : -30°C – +50°C
 • Depolama Sıcaklığı : -40°C – +60°C
 • MIL-STD-810’a uygun (Yağmur, Bağıl Nem, Rüzgar, Kum/Toz, Şok/Titreşim)
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.