ABD: Türkiye F-35 programında askıya alındı!

ABD: Türkiye F-35 programında askıya alındı!

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemini satın almasından dolayı ortak F-35 savaş uçağı programına katılımını askıya aldığını açıkladı.

Pentagon’dan yapılan duyuruda “ABD ve F-35 savaş jeti programının diğer ortakları, Türkiye’nin bu programa katılımının askıya alınması ve resmen F-35 programından çıkarılması sürecinin başlatılması kararında aynı çizgide.” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Satın Alma ve İdame İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, bu kararın geri döndürülemez olmadığını belirtip Ankara’nın S-400’lerle ilgili tutumunu değiştirmesi sonucu programa yeniden katılımının değerlendirilebileceğini söyledi.

Ellen Lord ayrıca, F-35 programı kapsamında ABD’de eğitim alan Türk pilot ve teknisyenlerin 31 Temmuz’a kadar ülkeyi terk etmeleri gerektiğinin kendilerine iletildiğini ve üslere giriş çıkışlarının da  yasaklandığını belirtti.

Pentagon’un açıklaması öncesi Beyaz Saray ise Ankara ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini ancak S-400 alımının “Türkiye’nin NATO ile ortak operasyon yapma kabiliyeti üzerinde negatif etkisi olacağını” duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “Türkiye’nin S-400 satın alması F-35 programına katılımını imkansız kılıyor” denildi.

Açıklamada Türkiye-ABD ilişkilerinin F-35’lerden ibaret olmadığı, iki ülkenin karşılıklı askeri ilişkilerinin “güçlü” olduğu vurgulandı. Türkiye ile ilişkilerin S-400’lerin bu ülkedeki varlığının getirdiği kısıtlamalar unutulmadan devam edeceği belirtildi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, daha önce Türkiye’ye Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemlerinin verilmemesinin bir haksızlık olduğunu ancak F-35 savaş jetlerinin satılmasının da mümkün olmadığını belirtti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.