TCG Anadolu için F-35B hayal oldu, gözler ‘ATAK’ta

TCG Anadolu için F-35B hayal oldu, gözler ‘ATAK’ta

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 krizinin sonucu alınan  F-35 programından çıkarılma kararı Türk Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Türk Donanmasını da zor durumda bırakacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

ABD’nin Türkiye’nin F-35 program ortaklığının askıya alınması kararı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan ve geçtiğimiz Mayıs ayında suyla buluşan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu’yu ve inşasına yakın gelecekte başlaması planlanan TCG Trakya’yı da etkileyecek.

İstanbul Tuzla’da Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen gemide dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilen F-35B tipi uçakların kullanılması planlanıyordu. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından uzunca bir süredir üzerinde çalışılan F-35B tedarik planı alınan bu kararla darbe yedi. Hali hazırda F-35B dışında alternatif herhangi bir uçak mevcut değil.

Türk Silahlı Kuvvetlerini, anavatandan uzak coğrafyalarda, insani yardım harekâtından muharip olmayanların tahliyesine, arzu edilen bir bölgede kara harekâtı icra edilebilmesinden başka ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekâtı yapabilme imkânına kadar uzanan geniş bir yelpazede önemli yetenekler kazandırması beklenen TCG Anadolu ve TCG Trakya’nın F-35B uçaklarına sahip olamaması operasyonel bir zaafiyet oluşturmasa da önemli bir kabiliyetten mahrum olması anlamına geliyor.

“ATAK” ön plana çıkacak

İlk kaynağını 30 Nisan 2016’da yapılan 2020 sonunda ya da 2021 başında Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi beklenen TCG Anadolu’nun bu karardan sonra harekat konseptini Amerikan Deniz Piyadeleri’nin AH-1 Cobra kullanımı gibi taarruz helikopterleri üzerine şekillendirmesi olası gözüküyor. Bu durumda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında başarıyla kullanılan T129 ATAK Helikopterlerinin deniz şartlarında etkilenmemesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından bazı değişiklikler ile yapılarak hizmete alınması askeri birliklere önemli bir ateş desteği sağlayacaktır.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • ada

    Sallamayın bırakın şu amerikancılığı bir çaval daha değil bin çuvala geçirseler kafamıza yarabbi şükür diyecez.PKK lıları Suriye’de iyice silahlandırıyor ömce siz geçersiniz karşıana biz amerikancıyız diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.