Bulgaristan Parlamentosu F-16’lara onay verdi

Bulgaristan Parlamentosu F-16’lara onay verdi

Bulgaristan Parlamentosu, ABD’den 8 F-16 tipi  savaş uçağının alımı için hükümetin hazırladığı anlaşma taslağını kabul etti.

Bulgaristan’da, ABD’den F-16 tipi 8 adet savaş uçağı alımına ilişkin hazırlanan anlaşma taslağı oy çokluğuyla parlamentodan geçti.

Parlamentonun internet sitesinde yayınlanan bildiride, toplam 123 milletvekili 1.256 milyar $ (1.117 milyar euro) tutarındaki 6’sı tek, 2’si çift kişilik F-16 Block 70 tipi uçakların tedarikini kapsayan anlaşmanın lehine, 78’i karşı, ikisi ise çekimser oy kullandı.

Ülkenin Karadeniz kıyısındaki Varna şehri açıklarında süren NATO’nun “Breeze 2019” tatbikatını ziyaret eden Başbakan Boyko Borisov da yeni F-16’ların ülkenin savunma alanındaki otoritesini artıracağını söyledi.

Savunma Bakanı Krasimir Karakachanov, “Uçağın bu yepyeni versiyonuna sahip ilk Balkan ülkesi olacak,” dedi.

Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin halihazırda kullandığı ancak teknolojik ömrünü doldurmuş olan Rus yapımı MİG-21 ve MİG-29’ların yerini alacak olan F-16 Block 70 tipi uçakların 2023-24 yılları arasında teslim edilmesi planlanıyor.

Northrop Grumman’a 244 milyon dolarlık radar siparişi aesa-radar

AESA radarı ile yüzlerce hedef takibi

F-16 serisi uçakların en gelişmiş modeli olarak kabul edilen F-16V Block 70’in en büyük özelliği Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılan Northrop Grumman ürünü SABR-APG-83 (AESA) radarıdır. Bu radar sayesinde F-16’nın orijinal APG-66 (V) 3 radarıyla karşılaştırıldığında hedef takip ve kilitlenme oranını önemli ölçüde arttırıyor.

AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı ise sabit antenidir. Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı aynı anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.