Hürjet’te işler iyi gidiyor

Hürjet’te işler iyi gidiyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağının 2022 yılında ilk uçuşunu yapması bekleniyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı geliştirme projesinde “Ön Tasarım Gözden Geçirme” aşaması başarıyla tamamlanarak önemli bir aşama daha geride bırakıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığınca sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, “HÜRJET Projesi’nde “Ön Tasarım Gözden Geçirme” aşaması başarıyla tamamlandı. Hürjet’in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.” bilgisine yer verildi.

Hürjet'te imzalar atıldı-hürjet

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri  envanterindeki T-38 uçakları ile Türk Yıldızları tarafından kullanılan F-5 uçaklarının yerini alması ve 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı konfigürasyonu ile de F-16’ların yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerini paylaşması hedefleniyor.

Ses hızının 1,2 katı (mach 1,2) azami hıza ve 45.000 fit azami irtifaya sahip olacak şekilde tasarlanan uçak ilk milli dijital ‘Fly By Wire’ uçuş kontrol sistemi ile donatılacak. Havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olacak Hürjet’in ilk uçuşunu 2022’de yapması, ilk teslimatın ise 2025’te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.