Arrow 3 Alaska’da vurdu

Arrow 3 Alaska’da vurdu

İsrail, balistik füzelere karşı ABD ile geliştirdiği Arrow 3 hava savunma sistemini Alaska’da test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı, Arrow 3 sisteminin bir dizi testinin Pazar günü Alaska’daki Amerikan Füze Savunma Ajansı (MDA) ile işbirliği içinde başarılı bir şekilde gerçekleştiğini açıkladı. Savunma Bakanlığı, testin başarılı bir şekilde atmosferin dışındaki yüksek irtifa hedeflerinin vurabildiğini gösterdiğini duyurdu. Açıklamada testlerde Amerikan AN \ TPY2 radarının kullanıldığı ve ABD radarı ile İsrail füze sistemleri arasındaki operasyonel bağlantının başarıyla gerçekleştiği vurgulandı.

Bakanlık sistemin İsrail’de yapılması mümkün olmayan testlerinin hayata geçirilmesi için Alaska’da yapıldığını belirtti.

Amerikan Füze Savunma Ajansı (MDA) Başkan Yardımcısı Amiral John Hill, “Bu test, MDA’nın İsrail’e yardım etme konusundaki kararlılığını gösterdi. Başarıyla gerçekleştirilen test İsrail için olağanüstü bir operasyonel ve teknolojik başarıdır” dedi.

Netanyahu: Düşmanlarımız şunu bilmeli ki

İsrail Başbakanı Netanyahu, test sonuçlarının mükemmel olduğunu ülkesinin İran’dan ya da dünyanın herhangi bir yerinden atılan balistik füzelere karşı hareket etme kabiliyeti olduğunu belirtti.

Netanyahu, bütün düşmanlarımız şunu bilmeli ki onları hem savunma açısından hem de saldırıda yenebiliriz dedi.

ABD ve İsrail mühendislerinin ortak eseri

100 km irtifada 1000-5500 km menzilli balistik füzeleri atmosfer dışında önlemesi için tasarlanan Arrow 3’te harp başlığı bulunmuyor. Hedefi yüksek hızıyla vurarak imha eden sistem İsrail’in katmanlı hava savunmasının önemli bir ayağını oluşturuyor.

İsrail Hava Kuvvetleri’ne Ocak 2017’de teslim edilen Arrow 3 sisteminin geliştirilmesinde, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), Boeing, Elta, Elbit Systems, IMI Systems ve Rafael firmaları yer aldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.