Yunanistan ‘Belharra’nın peşinde

Yunanistan ‘Belharra’nın peşinde

Türkiye’nin Kıbrıs’ta artan gerilimle birlikte Ege ve Doğu Akdeniz’de varlığını arttırmasından sonra Yunanistan donanmasını güçlendirmek amacıyla çalışmalarına hız verdi.

Yunanistan ile Fransa arasında Belharra sınıfı fırkateynin tedariki için görüşmeler devam ediyor.

Naval Group Avrupa ve Kuzey Amerika Satış Başkan Yardımcısı Laurent Mourre, Yunanistan’ın Belharra ile “çok ilgilendiğini” açıkladı. 2009 yılında Yunanistan’ın 6 çok rollü firkateyn alımı için Fransa ile görüşmelere başladığını  ancak kısa bir süre sonra Yunanistan’ı etkileyen ekonomik kriz nedeniyle bu tedarikinin sonuçsuz kaldığını belirten Mourre, bu kapsamda görüşmelerin tekrar başladığını ifade etti.

125 kişilik mürettebata ve dört bin 200 tonluk deplasmana sahip gemi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, suüstü muharebesi ve özel kuvvet misyonlarında kullanılabilecek.

Geminin silah sistemleri arasında  su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Exocet MM40 Blok III anti-gemi füzesi, asimetrik tehditler için iki Narhwal 20mm Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 adet Aster 30  hava savunma sistemi ve iki 12-25 km menzilli MU90 torpido ile donatılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.