S-400’ün komutası Türkiye’nin elinde olacak

S-400’ün komutası Türkiye’nin elinde olacak

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “F-35 programından çıkartılmamızın hukuki zemini yok. Bize başka bir yol bırakılmazsa başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in açıklamaları şu şekilde:

“F-35 Programında yükümlülüklerimizi yaptık. Programdan çıkarılmamızın hukuki zemini yok. Personelimiz içeri alınmazsa ödemeleri yapmayız. Projede kalma arzumuzu ilettik. ABD’nin F-35 konusunda yaklaşımı ‘Ben yaptım, oldu’ şeklindedir. Proje ortaklarından bağımsız alınan bir karardır. Türkiye’nin F-35 program ortaklığı hali hazırda devam ediyor. Türkiye’nin programdan çıkartılması halinde uçak başına maliyetlerin 8 milyon dolar artması öngörülüyor. Programa Türkiye’nin etkisinin toplam maliyeti ise 600 milyon dolar olacak.

F-35 Türkiye'den uzaklaşıyor!-F-35-türk

Bize başka bir yol bırakılmazsa başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık.

Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir. MMU’nun A, B, C modelleri gelebilir. F-35 konusunda olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var. Olanda hayır vardır deriz yolumuza devam ederiz.

MMU projesinde hayalperest değiliz ayaklarımız yere basıyor. BAE Systems firmasından danışmanlık alınıyor. Alt sistem geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.”

Demir: S-400’ün komutası bizde olacak

“S-400 sevkiyatının ikinci bölümü gelecek yıl başlayabilir. Amerikalılar S-400 ve F-35 bir arada çalışamaz argümanını destekleyecek hiçbir teknik açıklama yapmadı. S-400’ün komutası tamamıyla Türkiye’nin elinde olacak. Bu sistemle Türkiye’nin istemediği hiçbir şey yapılamaz. S-400’ün balistik füze önleme kabiliyeti yok şeklinde bir argüman yanlıştır. S-400’lerin balistik füze önleme kabiliyeti var. Bu füzeler tek çeşit değil. Her sistemin kendine göre kısıtlamaları var.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.