MİLGEM’ler “ATMACA” ile vuracak

MİLGEM’ler “ATMACA” ile vuracak

Roketsan’ın ilk defa IDEF’19’da sergilediği özgün ürünlerinden biri olan ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi; uzun menzili, düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile modern donanma platformlarında hizmete hazır bir silah sistemi olarak adından söz ettirecek.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan 200 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturucak.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen ATMACA’nın; uçuşu sırasında hedef güncelleme, yeni hedef tanımlama ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS), Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre kullanarak seyreden ve üç boyutlu görev planlama ile en verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi seri üretime geçiyor-Atmaca-füze

Aktif radar arayıcısı ile hedefini yüksek hassasiyetle bulan ve farklı saldırı modları (su sathından hücum, üstten dalış ile hücum, yeniden saldırı) ile hedefine saldıran ATMACA, dünyadaki benzerlerinden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olacak ve hem kara, hem de suüstü hedeflere karşı kullanılabilecek. ATMACA’nın envantere katılması ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin suüstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kalkacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşmeyle seri üretim çalışmaları başlayan ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi’nin, Deniz Kuvvetleri envanterindeki platformlara entegrasyon çalışmaları sürdürülüyor. İlk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek ATMACA Silah Sistemi ile yapılacak atışlı testlerin yakın dönemde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Deniz yüzeyine 3 metre mesafede uçarak düşman gemilerini imha edebilecek kabiliyete sahip olan ATMACA füzesinin menzili 200+ km, uzunluğu 4,8 m, ağırlığı 800 kg, harp başlığı ağırlığı ise 250 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.