Türk F-35’lerine İsrail engeli

Türk F-35’lerine İsrail engeli

İsrail’in bölgedeki askeri “üstünlüğünü” korumak için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmasını engellemek üzere perde arkasında “çalıştığı” iddia edildi.

İsrail’de yayın yapan Kanal 12 televizyonunun haberine göre, İsrail’in bölgedeki askeri hava “üstünlüğünü” korumak için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmasını engellemek üzere perde arkasında “çalıştığı” belirtildi.

Haberde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına dikkat çekilerek, “İsrail, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın Rusya’dan füze savunma sistemlerini satın almasını fırsat bildi ve Washington’a gelişmiş uçakların Türkiye’ye satışını iptal etmek için baskı yaptı.” ifadelerine yer verildi.

İlk F-35 savaş uçaklarını Aralık 2016’da envanterine katan İsrail geçtiğimiz ay teslim aldığı iki F-35 ile uçak sayısı 16’ya yükseldi. 2024 yılına kadar toplam 50 adet F-35’i envanterine katacak olan İsrail bu yıl içinde 4 adet daha bu uçaktan teslim alacak.

“Adir” (İbranice’de güçlü) olarak adlandırılan F-35 savaş uçaklarında kendi elektronik sistemlerini kullanan İsrail (Lübnan ve Suriye) bu uçakla hava operasyonu düzenleyen ilk ülke olmuştu.

İsrail Başbakanı F-35 ile tehdit etti

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Temmuz ayında Nevatim Hava Üssü’ne incelemelerde bulunmuş ve” Tüm silah sistemlerimizi ve uçaklarımızı burada görüyorum ve arkamda “F-35 ADİR” var. İran, son zamanlarda İsrail’i yok etmekle tehdit ediyor. Bu uçakların, İran ve Suriye dahil Orta Doğu’da her yere ulaşabileceğini hatırlamalılar.” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/AA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.