Milli uçan araba “Cezeri” geliyor

Milli uçan araba “Cezeri” geliyor

Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk milli uçan arabası olacak “CEZERİ”nin prototipini hazırladıklarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Bayraktar sosyal medya üzerinden, “Yıllarca sürecek bir tasarım ve ARGE sürecinin başlangıcı. Yoğun geçen prototip geliştirme faaliyetinin ilk 8 ayı. Hedef 9. ayda doğum, yetişirse TEKNOFEST’te uçuş” ifadelerini kullandı. Cezeri’nin donanım, yazılım geliştirme ve motor itki sistemi test faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Bayraktar, prototip imalatı içinde aralıksız çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı. Öte yandan Bayraktar, “CEZERİ”nin tasarımına ilişkin takipçilerinden de görüş talep etti.

El Cezeri kimdir?

Artuklu Türklerinin Diyarbakır’da hüküm sürdüğü yıllarda yaşayan El-Cezeri’nin (Bediüzzaman Ebü’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezeri) 1136-1206 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. El-Cezeri 32 yıl Artuklu sarayında mühendislik yapmış ve zamanına göre çok ileri düzeyde teknoloji içeren ve otomatik olarak çalışan çok sayıda düzenek kurmuştur. Cezeri’ nin mühendislik açısından büyük önem taşıyan eserinin orijinal adı, Kitab-ül Cami Beyn-el -İlmi ve’l-Ameli en Nafi Fi Sınaatil Hiyel(mekanik hareketlerden mühendislikte faydalanmayı içeren kitap) olarak bilinmektedir. Eserin başka isimleri de bulunmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.