Kınalıada’ya “ATMACA” pençesi

Kınalıada’ya “ATMACA” pençesi

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet projesinin dördüncü gemisi TCG Kınalıada (F-514) Roketsan mühendislerince geliştirilen ATMACA gemisavar füzesi ile donatılıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne Eylül 2019’da teslim edilmesi planlanan TCG Kınalıada Korvetine Satıhtan Satha Güdümlü Mermi ATMACA’nın entegrasyonu başladı. Çalışma faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından atışlı testlerin önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında Roketsan Ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMerKom işbirliğiyle geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan 200 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturacak.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen ATMACA’nın; uçuşu sırasında hedef güncelleme, yeni hedef tanımlama ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS), Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre kullanarak seyreden ve üç boyutlu görev planlama ile en verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

SSB 10 genci "ATMACA" test atışına götürecek-atmaca-füze

Aktif radar arayıcısı ile hedefini yüksek hassasiyetle bulan ve farklı saldırı modları (su sathından hücum, üstten dalış ile hücum, yeniden saldırı) ile hedefine saldıran ATMACA, dünyadaki benzerlerinden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olacak ve hem kara, hem de suüstü hedeflere karşı kullanılabilecek. ATMACA’nın envantere katılması ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin suüstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kalkacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşmeyle seri üretim çalışmaları başlayan ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi’nin, Deniz Kuvvetleri envanterindeki platformlara entegrasyon çalışmaları sürdürülüyor. İlk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek ATMACA Silah Sistemi ile yapılacak atışlı testlerin yakın dönemde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Deniz yüzeyine 3 metre mesafede uçarak düşman gemilerini imha edebilecek kabiliyete sahip olan ATMACA füzesinin menzili 200+ km, uzunluğu 4,8 m, ağırlığı 800 kg, harp başlığı ağırlığı ise 250 kg’dir.

“ATMACA” METEKSAN ile daha güçlü

Meteksan Savunma tarafından Hava-Hava ve Hava-Yer Sistemleri arasında ihtiyaç duyulan veri bağının karşılanması amacıyla geliştirilen KEMENT ile ATMACA füzesinin harekât kabiliyeti önemli ölçüde artacak.

Milli Taktik Veri Bağı alt yapısının oluşturulması hedefiyle başlatılan proje ile ağ destekli harekâtı destekleyen; muharebe sahasındaki hava aracı, mühimmat ve görev sistemleri gibi unsurlar arasında karmaşık bilgi setlerinin gerçek zamanlı olarak değişimini, kritik verilerin paylaşılmasını sağlayan ve ağ yapısında çalışan milli bir haberleşme sistemi geliştirildi. Proje kapsamında muharip hava platformları, insansız hava aracı (İHA), helikopter gibi röle platformları ve su üstü platformları ile mühimmatlar için 5 tip terminal geliştirildi. Ayrıca, laboratuvar, yer-yer, hava-yer ve hava-hava testlerinden oluşan kabul testleri başarı ile tamamlandı.

Ağda bir mühimmatın güdülmesi başta olmak üzere milli bir dalga formu ve kriptosu ile ağ destekli harekâtın önemli bir unsuru olacak bu ürünler uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.