“PARS” Londra’ya hazır

“PARS” Londra’ya hazır

FNSS, İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşecek Defense and Security Equipment(DSEI) 2019 fuarına, PARS III 8×8 aracını sergileyerek katılım sağlayacak. 10 – 13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda FNSS, fuar katılımcılarını N6-240 numaralı standında ağırlayacak.

Geçtiğimiz 30 yıl içinde Türk Savunma Sanayii’nin “ihracat şampiyonu” olan ve girdiği her pazarda, başarı ile tamamladığı ve sürdürmekte olduğu her projede Türk bayrağını gururla dalgalandıran FNSS, 30 yılını “Dünyanın Güvendiği ve Saygı Duyduğu Türk Savunma Şirketi” olarak kutluyor. FNSS, dünyanın en büyük uluslararası savunma ve güvenlik teknoloji fuarlarından biri olan DSEI fuarına ilk kez katılım sağlıyor.

Dizel motorla donatılan 30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 8X8,100 km/s hıza ulaşabiliyor. Araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebiliyor. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetler kazandırıyor. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8, 8’m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahip.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlıyor. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı veriyor.

800 km üzerinde menzili olan PARS III 8X8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahip. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcut. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.

Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlıyor. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.