“Atmaca” TCG Kınalıada ile denize açılıyor

“Atmaca” TCG Kınalıada ile denize açılıyor

Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca denizde test edilecek.

Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ROKETSAN mühendislerince geliştirilen ATMACA gemisavar füzesi ile Kasım ayında MİLGEM projesinin dördüncü gemisi Ada sınıfı TCG Kınalıada’dan test atışı gerçekleştirilecek.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında Roketsan Ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMerKom işbirliğiyle geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan 200 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, uzun menzili, düşük izi, yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile görüş hattının ötesindeki hedefler için büyük bir tehdit oluşturacak.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen ATMACA’nın; uçuşu sırasında hedef güncelleme, yeni hedef tanımlama ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS), Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre kullanarak seyreden ve üç boyutlu görev planlama ile en verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

Kınalıada'ya "ATMACA" pençesi-atmaca

Aktif radar arayıcısı ile hedefini yüksek hassasiyetle bulan ve farklı saldırı modları (su sathından hücum, üstten dalış ile hücum, yeniden saldırı) ile hedefine saldıran ATMACA, dünyadaki benzerlerinden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olacak ve hem kara, hem de suüstü hedeflere karşı kullanılabilecek. ATMACA’nın envantere katılması ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin suüstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kalkacak.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi seri üretime geçiyor-Atmaca-füze

Deniz yüzeyine 3 metre mesafede uçarak düşman gemilerini imha edebilecek kabiliyete sahip olan ATMACA füzesinin menzili 200+ km, uzunluğu 4,8 m, ağırlığı 800 kg, harp başlığı ağırlığı ise 250 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.