Tanker İHA havalandı

Tanker İHA havalandı

Boeing, ABD Donanması için geliştirdiği MQ-25 tipi İnsansız Tanker Uçağı’nın ilk prototipi T1’in ilk uçuş testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Boeing ve ABD Deniz Kuvvetleri, MQ-25 insansız havada yakıt ikmal uçağının ilk deneme uçuşunu 19 Eylül 2019’da başarıyla tamamladı.

Savaş uçaklarına havada yakıt ikmali sağlayacak olan MQ-25 Stingray, ilk test uçuşunu MidAmerica Havaalanı’ndaki Boeing test pilotları kontrolünde gerçekleştirdi. Önceden belirlenmiş rotada iki saat süren uçuşta uçağın temel uçuş fonksiyonları test edildi.

Uçak gemilerinden kalkış ve iniş yapabilecek şekilde tasarlanan İHA, F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler ve F-35C uçaklarına havadan ikmal yaparak operasyonel etkinliklerini daha da artıracak.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ağustos ayında ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait uçaklara yakıt ikmali yapması için Stingray olarak adlandırılan prototip 4 adet MQ-25A uçağının üretimi için 2018’de Boeing ile 805 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandığını açıklamıştı.

Testlerde kullanılacak 4 prototip uçağın 2024 yılına kadar teslim edilmesi hedefleniyor. ABD Donanmasının menzili 930 km, yakıt taşıma kapasitesi ise 6 bin 800 kg olan İHA’dan toplam 13 milyar dolara 72 adet alması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.