52’nci ATAK da tamam

52’nci ATAK da tamam

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ürettiği 52’nci T129 Atak helikopterini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, T129 Atak helikopterinin 52’ncisinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Demir, paylaşımda “Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen görevlerde güvenlik güçlerimize gece gündüz her türlü hava koşulunda destek veren T129 Atak helikopterlerimizin 52’ncisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik.” ifadesini kullandı.

TSK'nın 'ATAK' filosu genişliyor-atak

Son ATAK ile bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 8 adedi bu yıl içinde olmak üzere 46, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise yine bu yıl içinde 2 adet olmak üzere 6 toplam da ise 52 adet T129 ATAK Helikopteri TUSAŞ tarafından teslim edilmiş oldu. Bu helikopterden biri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda kırıma uğramış ve iki pilotumuz şehit olmuştu.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.