ABD Suudi Arabistan’a Patriot gönderiyor

ABD Suudi Arabistan’a Patriot gönderiyor

Suudi petrol endüstrisinin kalbi olan Doğu vilayetindeki ARAMCO tesislerine insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıların ardından ABD ülkeye Patriot hava savunma bataryası sevk edecek.

ABD, 14 Eylül’de iki petrol rafinerisi vurulan Suudi Arabistan’a askeri desteğini arttırmak için harekete geçti. Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suudi Arabistan’ın güvenliğini sağlamak üzere ilk aşamada bir Patriot bataryası ve dört Sentinel radar sisteminin bu ülkeye gönderileceğini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, bunun Suudi Arabistan’ın İran’dan gelebilecek saldırılara karşı korunması amacıyla atılan ilk adım olduğu, gerekli görüldüğünde gönderilmek üzere iki batarya ve bir THAAD füze savunma sisteminin de hazır edileceği kaydedildi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’a yönelik son saldırıların ardından ve onların talebi üzerine gerçekleştirilecek sevkiyatın, Suudi Arabistan’ın sivil ve askeri alt yapılarını korumaya yönelik hava ve füze savunma kabiliyetine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Dünyanın en önemli ham petrol üretim rafinerilerini dronlarla vuran saldırıdan Washington ve Riyad yönetimi İran’ı sorumlu tutuyor. İran ise Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki ittifak ile savaşan Şii Husilerin üstlendiği saldırıyla ilgisi olmadığını savunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.