Barış Pınarı Harekatına Patriot tehdidi

Barış Pınarı Harekatına Patriot tehdidi

İspanya, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’deki Patriot hava savunma sistemlerini geri çekmekle tehdit etti.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu devam ettirmesi durumunda İncirlik’te bulunan Patriot füzelerini geri çekebileceklerini açıkladı.

Bakan Robles yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin tutumu açık. Biz her zaman barıştan yanayız. Bu konuyu NATO’da görüşmek üzere gündeme getireceğiz.” dedi.

İspanya olarak dünya genelinde barış misyonları yürüttüklerini belirten bakan, “Savaş çıkması riski olduğunda misyonu yeniden değerlendirmesi için NATO’ya bildireceğiz.” şeklinde konuştu. Robles, kendi görüşlerinden bağımsız olarak NATO’dan çıkacak karara bağlı kalacaklarını ifade etti.

Ocak 2015’ten bu yana misyonu sürdüren İspanyol Silahlı Kuvvetleri, haziran ayında çalışmalarını altı aylığına uzatmıştı.

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“İspanya, Türkiye’deki Patriot hava savunma sistemlerini 15 Kasım’da çekeceğini açıkladı. Bugüne kadar Türkiye’nin hava savununma sistemi yoktu, ancak 2015 yılına kadar NATO vesilesiyle sınırlarımız korunuyordu. Bu korunma meselesinde de bir rotasyon söz konusudur. Ancak tüm bu gelişmeler gösteriyor ki Türkiye kendi savunma sistemini almalıdır. Türkiye her seferinde bir ülkeye yalvaracak değildir, NATO da her seferinde bir ülkeyi ikna etmek zorunda değil.“

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.