Yunanistan’dan Ege’de Fransız hamlesi

Yunanistan’dan Ege’de Fransız hamlesi

Türkiye’nin Kıbrıs’ta artan gerilimle birlikte Ege ve Doğu Akdeniz’de varlığını artırmasından sonra Yunanistan donanmasını güçlendirmek amacıyla çalışmalarına hız verdi.

Yunanistan ve Fransa, iki Belharra sınıfı fırkateynin tedariki için Niyet Mektubu imzaladılar.

Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos Fransa ziyaretinde mevkidaşı Florence Parly ile Yunan Deniz Kuvvetleri için iki adet Belharra sınıfı fırkateynin tedariki için bir niyet mektubu imzaladı. Tedarik, 1000 km menzilli savaş gemilerinden ateşlenebilen NCM seyir füzesini de kapsıyor.

Naval Group Avrupa ve Kuzey Amerika Satış Başkan Yardımcısı Laurent Mourre, Yunanistan’ın Belharra ile “çok ilgilendiğini” açıklamıştı. 2009 yılında Yunanistan’ın 6 çok rollü firkateyn alımı için Fransa ile görüşmelere başladığını ancak kısa bir süre sonra Yunanistan’ı etkileyen ekonomik kriz nedeniyle bu tedarikinin sonuçsuz kaldığını belirten Mourre, bu kapsamda görüşmelerin tekrar başladığını ifade etmişti.

125 kişilik mürettebata ve dört bin 200 tonluk deplasmana sahip gemi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, suüstü muharebesi ve özel kuvvet misyonlarında kullanılabilecek.

Gemi su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Exocet MM40 Blok III anti-gemi füzesi, asimetrik tehditler için iki Narhwal 20mm Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 adet Aster 30 hava savunma sistemi ve iki 12-25 km menzilli MU90 torpido ile donatılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.