“AS21 Redback” yuvasında sahneye çıktı

“AS21 Redback” yuvasında sahneye çıktı

Hanwha Defence Güney Kore’de düzenlenen ADEX 2019 fuarında Avustralya’nın Land400 programı kapsamında önerdiği AS21 Redback Zırhlı Muharebe Aracını tanıttı.

K21 Zırhlı Muharebe Aracının gelişmiş versiyonu olan AS21 Redback emektar M113AS4 zırhlı personel taşıyıcılarını değiştirmeyi planlayan Avustralya Ordusunun Land 400 Faz 3 programı kapsamında bu ülkeye teklif edildi. İlk prototipi hazır olan aracın Kasım ayında sürüş testlerine başlaması planlanıyor.

Çatışma ortamlarında artan anti-tank ve mayın saldırılarına karşı tasarlanan 8+3 personel taşıma kapasitesine sahip 42 ton ağırlığındaki araç 65 km hıza ulaşabiliyor. Maksimum 520 km menzili olan AS21Avustralyalı EOS firması ürünü T2000 tareti ile donatıldı.

Taretin ana silah seçenekleri arasında 25 mm ila 50 mm’lik bir top, 7.62 veya 5.56 mm’lik bir eş eksenli makineli tüfek, Javelin veya Spike LR2 anti-tank sistemi yer alıyor.

Tarete, ayrıca İsrailli Elbit Systems üretimi Iron Vision kaska monteli görüş sistemi, Iron Fist aktif koruma sistemi, lazer tehditlerini tespit etme, sınıflandırma ve tanımlama yeteneğine sahip lazer uyarı sistemi ve gece/gündüz her türlü hava ve muharebe koşulunda aracın yakın mesafeden 360° anlık görüntü almasını sağlayan gözetleme sistemi entegre edildi.

EOS firması, LAND 400 Faz 3 programı kapsamında 2024/25’ten itibaren 450’ye kadar zırhlı muharebe aracı ve 17 destek aracına T2000 tareti teslim etmeyi amaçlıyor.

Avustralya’da rakip Almanlar

AS21 Redback, LAND 400 Faz 3 programı Alman Rheinmetall tarafından geliştirilen KF41 Lynx zırhlı muharebe aracı ile yarışıyor.

2026 yılında ABD Ordusunda hizmet ömürlerini doldurmaya başlayan Bradley zırhlı muharebe araçlarının yerini alması için yürütülen yeni nesil muharebe aracı programının güçlü adaylarından olan Lynx ilk kez
Paris’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük savunma sanayi fuarı Eurosatory 2018’de kamuoyuna tanıtıldı.

ABD ve Almanya güçlerini birleştiriyor-KF41

40 ton ağırlığındaki KF41, üç mürettebat dışında sekiz personel taşıyabiliyor. Aracın modüler zırh ile donatılmış tamamı kaynaklı çelik gövdesi, aynı zamanda üstten gelebilecek muhtemel saldırılara karşı koruma sağlarken, çift katmanlı tabanı da mayınlara karşı içindeki personele yüksek koruma sunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

		
			
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.