Türk Donanması dünya denizcilerine eğitim verecek

Türk Donanması dünya denizcilerine eğitim verecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi çok uluslu statüye kavuştu.

Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi NATO’nun deniz güvenliği konusundaki otorite eğitim kuruluşu oldu.

Deniz güvenliği konusunda NATO’da politika, konsept ve doktrin üreten, eğitim veren marka bir kuruluş haline gelmek hedefiyle çalışacak mükemmeliyet merkezinin kurulum konsepti 2019 yılı Şubat ve Mayıs aylarında icra edilen konferanslar sonrasında NATO makamları ve üye devletler tarafından onaylandı.

Millî olarak teşkilinden 7 yıl sonra, 18 Ekim 2019 tarihinde icra edilen imza töreni ile NATO akreditasyonuna yönelik önemli bir aşama daha geçilerek merkez çok uluslu statüye kavuştu. NATO Müttefik Dönüşüm K.lığı (ACT) Norfolk/ABD’de gerçekleştirilen mutabakat muhtırası imza törenine merkezin sponsor ülkeleri Romanya, Yunanistan, NATO Müttefik Transformasyon Komutanlığı (ACT) ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri katıldı.

Mutabakat Muhtırası Cumhurbaşkanı tarafından verilen yetkiye istinaden Türkiye Cumhuriyeti adına Tümamiral Yankı Bağcıoğlu ile Romanya, Yunanistan ve NATO Müttefik Dönüşüm K.lığı (ACT) temsilcileri arasında imzalandı.

NATO çerçevesinde stratejik ve operatif seviyede Deniz Güvenlik Harekâtına yönelik çalışmalar yapılacak ve bu alanda NATO’da bir marka olmayı hedefleyen merkezde hâlihazırda; Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Katar Deniz Kuvvetleri/Sahil Güvenlik K.lıklarından personel altışar aylık periyodlarla görev yapıyor. Bugün imza altına alınan mutabakat muhtırası sonrasında 2019 ve 2020 yıllarında 2 Yunan, 1 Romen, 1 İspanyol ve 1 Portekizli personelin İstanbul’daki Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezine katılması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.