Letonya’ya mayın canavarı

Letonya’ya mayın canavarı

Letonya Silahlı Kuvvetleri, ABD’den Husky araca monteli mayın tespit sistemi satın aldı.

Letonya, ABD’li Critical Solutions International firmasından yaklaşık 7.8 milyon dolar değerinde üç adet Husky araca monteli mayın tespit sistemi tedarik etti.

ABD Dış Askeri Finansman Programı kapsamında gerçekleştirilen satış üç Husky sisteminin yanı sıra personel eğitimi ve teknik desteği de içeriyor.

İki mürettebata ve STANAG 4569 Seviye 4A mayın korumasına sahip olan HUSKY 2G savaş alanındaki bilinen en dayanıklı araçlardan biridir. Patlamaya karşı korumalı V şekilli gövdeye sahip olan Husky, 3.2m uzunluğundaki VISOR 2500 zemin radarı ile 2 metreye yakın derinlikteki metal ve metal olmayan mayınları, el yapımı patlayıcıları ve diğer çeşitli gömülü patlayıcıları tespit edebiliyor.

9.4m uzaklığa erişebilen robotik kolu sayesinde menfez, çukur ve köprü altları gibi alanları kontrol edebilen araç EYP veya mayın tespit edildiğinde operatörü hem sesli, hem de ekranda görüntülü olarak uyarabiliyor ve arkasında yer alan işaretleme cihazı ile otomatik olarak boyayarak işaretleyebiliyor.

Metal dedektörü, mayın tespit radarı, işaretleme cihazı, 360° durumsal farkındalık sağlayan kamerası, modüler tasarımı, patlatmadan mayın üzerinden geçme yeteneği ve otomatik yangın söndürme sistemi ile Husky halen ABD, Kanada, Avustralya, İspanya ve Türkiye tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.