Türk İHA’ları Meis üzerinde

Türk İHA’ları Meis üzerinde

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava araçları Yunanistan’ın Meis adası üzerinde uçtu.

Yunan basını Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığına dayandırdığı haberde, saat 15: 12’de Antalya’nın Kaş ilçesine iki kilometre mesafedeki Yunanistan’a ait Meis Adasının batısında 20 feet yükseklikte Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava araçlarının uçuş gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

Haberde Türkiye’ye yakınlığı ve İHA’ların yüksek irtifada uçuş gerçekleştirmelerinden dolayı adalarda konuşlu hava savunma sistemleri ile savaş uçaklarının müdahalede bulunamadığı belirtildi.

Jandarmaya 6 adet Bayraktar SİHA-bayraktar

Hali hazırda Ege ve Akdeniz’de yaşanan gerginlik sebebiyle Türk Deniz Kuvvetleri 2018’den beri ANKA ve Bayraktar TB2 SİHA/İHA ile keşif ve gözetleme faaliyetlerinde bulunuyor. Özellikle ANKA’ya entegre 30.000 ft irtifaya kadar çalışabilen SAR radarı ile uzak mesafelerden ve bulut üzerinden su üstü unsurlarının yanı sıra liman, üs bölgesi gibi stratejik hedeflerin tespiti ve konumları belirlenebiliyor.

TUSAŞ tarafından tasarlanarak üretilen ANKA’lar, gece ve gündüz, kötü hava şartlarında gerçek zamanlı görüntü istihbaratı sunuyor. Faydalı yük kapasitesi 200 kilogram olan ANKA’lar, 24 saat görev yapabiliyor. Son olarak TUSAŞ geçtiğimiz hafta, DzKK’ya birinde SAR radarı entegreli üç adet  ANKA SİHA teslimatı gerçekleştirmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.