ASELSAN’ın gözleri anti-tankların üzerinde

ASELSAN’ın gözleri anti-tankların üzerinde

ASELSAN tarafından yürütülen M60T Projesi kapsamında modernize edilen tanklar görevini başarıyla yerine getiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen operasyonlarda aktif olarak kullanılan ve maruz kaldığı saldırılar sonrasında elde edilen tecrübeler ışığında beka kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla Aselsan ürünleriyle donatılan M60T tankları Mehmetçiğin hayatını koruyor.

M60T Tank modernizasyonu kapsamında Fırat Kalkanı harekâtında kullanılan Lazer İkaz Sensor biriminin M60T tank üzerinde görevini icra ederken üzerine gelen düşman tehdidini algılayıp, verdiği uyarı ile tank içerisindeki mürettebatı ikaz ederek hayatlarını kurtardı.

Düşman tehdidini algıladıktan hemen sonra M60T tankının yaptığı manevra ile yanında patlayan bombadan Lazer İkaz Sensör biriminin üzerine şarapnel parçaları geldi. Lazer İkaz Sensörünün sadece ön kapağı hasar gördü ve Sensör biriminin ön kapağı değiştirildi. Lazer İkaz Sensör birimi görevini başarıyla sürdürüyor.

M60T’nin gözleri anti-tankların üzerinde

Tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik olarak Aselsan ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 11 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan sözleşmeyle M60T Tanklarına, Lazer Uyarı Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Koruma Astarı, İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştiriliyor.

Tanklara entegre edilen Aselsan ürünleri arasında yer alan Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), üzerine doğrultulan lazer tehditlerini tespit ederek, sınıflandırma ve tanımlama yaparak personeli uyarıyor.

Herhangi bir tehdit tespit edildiğinde sistem mürettebatı bilgilendirerek sis havanlarını aktive eder ve tank ile tehdit arasında perde oluşturur. TLUS, Gelecek Nesil Atış Kontrol Sistemine tam entegre olarak çalışmaktadır. Böylece tehdit algılandığında Nişancı Periskobu ve/veya Komutan Periskobu ana/yardımcı silah ile birlikte tehdidin geldiği yöne otomatik olarak yönlenebilmekte ve nişancı, komutan ve/veya doldurucu tehdide anında angaje olabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.