Kılıçlara uydu haberleşme yeteneği

Kılıçlara uydu haberleşme yeteneği

Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi (KASUMSİS) Temini Projesi kapsamındaki X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi teslimatları devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile sistemin entegre edildiği ikinci gemi TCG TUFAN ve üçüncü gemi TCG BORA üzerinde kabul işlemleri tamamlandı. Yapılan kabuller ile birlikte, TCG TUFAN ve TCG BORA, uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneğine sahip oldu.

Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi (KASUMSİS) Projesi kapsamında teslim edilen X-Bant Anten Sistemi tasarımına ASELSAN öz kaynaklı proje olarak başlandı. Akabinde Türkiye’de ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme Anten Sistemi tasarım çalışmalarına devam edildi. İlerleyen aşamada Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında KASUMSİS Projesi sözleşmesi imzalandı.

Yerli ve milli olarak tasarlanan diğer uydu haberleşme birimleri ile oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi kalifikasyon ve fabrika testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile başarılı bir şekilde Nisan ayında tamamlandı.

Sonrasında ilk KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi TCG MELTEM üzerine entegre edilerek Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilen liman kabul testleri ve seyir kabul testlerinden başarıyla geçerek ilk geçici kabul gerçekleştirilmişti.

KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi sayesinde Kılıç Sınıfı Hücumbotlar uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneğine sahip oldu.

AcroSAT yeni nesil Gemi Uydu Haberleşme Terminali 3-eksen hassas stabilize olarak tasarlanan 105cm’lik uydu anteni, hafif bir radom içerisinde muhafaza ediliyor. Cross-elevasyon ekseni, uydu anteninin yüksek uydu elevasyon açılarında key-hole etkisine maruz kalmasını önlüyor. Anten, azimuth, elevasyon ve cross-elevasyon eksenlerinde direkt-sürüş motorlarla sürülüyor. Direk-sürüş motorlar, daha iyi atalet stabilizasyonu, kusursuz çalışma ve hassas yönlenme sağlıyor. Anten kontrol birimi, tek anten yönlendirme veya daha fazla kapsama sağlamak için çift anten yönlendirme kabiliyeti kazandırıldı. AcroSAT’ın  daha hafif ve sağlam olabilmesi için karbon fiber malzemeden üretilen kaide ve reflektör kullanıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.