TUSAŞ’ın hızına yetişilemiyor: 53. ATAK tamam

TUSAŞ’ın hızına yetişilemiyor: 53. ATAK tamam

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği teröristle mücadele operasyonlarında aktif rol oynayan T129 Atak helikopterinin 53.’sü Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ürettiği 52’nci T129 Atak helikopterini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti.

Son ATAK ile bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 9 adedi bu yıl içinde olmak üzere 47, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise yine bu yıl içinde 2 adet olmak üzere 6, toplamda ise 53 adet T129 ATAK Helikopteri TUSAŞ tarafından teslim edilmiş oldu. Bu helikopterden biri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda kırıma uğramış ve iki pilotumuz şehit olmuştu.

TUSAŞ'ın hızına yetişilemiyor: 53. ATAK tamam-t129

Filipinler ve Pakistan’da satış başarısı yakalayan TUSAŞ ATAK Helikopterinin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri kapsamında Azerbaycan, Brezilya ve Malezya’da çalışmalarını sürdürüyor.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.