Japonların yeni savaşçısı ‘Toryu’ suya indirildi

Japonların yeni savaşçısı ‘Toryu’ suya indirildi

Kawasaki Heavy Industries (KHI), Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için inşa ettiği lityum-iyon pillerle donatılan ikinci Soryu sınıfı denizaltıyı suyla buluşturdu.

Kawasaki Heavy Industries (KHI), tarafından Kobe tersanesinde inşa edilen lityum-iyon (Li-ion) pillerle çalışan ikinci Soryu sınıfı denizaltı SS 512 Toryu 6 Kasım’da düzenlenen bir törenle suya indirildi. Ocak 2017’de inşasına başlanan denizaltı 2021 yılında Japon Donanmasına teslim edilecek.

Dış çapı 9.1m, toplam uzunluğu 84m, deplasmanı 2.950 ton, tam yük deplasmanı ise 4.100 ton olan denizaltı iki adet 8000 BG Kawasaki 12V 25 S dizel ve Kawasaki Kockums V4-275R Stirling tipi havadan bağımsız itki sistemi ile donatıldı.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile denizaltı, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda sessizce seyir yapabilecek. Denizaltı sualtında  20 kt, yüzeyde ise 12 kt hıza ulaşabiliyor.

6 adet 533 m torpido kovanı ile donatılan denizaltılar, Tip 80 ve Tip 89 torpidoların yanı sıra UGM-84 Sub Harpoon gemisavar füzesi ateşleyebiliyor.

Soryu sınıfı denizaltıların 12’ncisi olan Toryu KHI tarafından inşa edilen altıncı denizaltı olma özelliği taşıyor. Geri kalan altı denizaltı ise Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tarafından inşa edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.