İngiltere’nin ilk denizaltı avcısı hazır

İngiltere’nin ilk denizaltı avcısı hazır

Boeing, geçen hafta dokuz P-8A Poseidon deniz devriye uçağının ilkini Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) teslim etti.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Boeing’e sipariş verdiği dokuz P-8 Poseidon MRA1 (ASW) uçağından ilki 29 Ekim’de Seattle’daki Boeing tesislerinde düzenlenen törenle teslim edildi.

Teslimat töreninde konuşan Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Andrew Turner, İngiltere’yi ve diğer ulusları tehdit eden düşman denizaltılarının tehdidi ile ilgili olarak “P-8, bu sıkıntıyı sualtında ve üstünde Kuzey Atlantik’in sularında çözmenin anahtarıdır. Düşmanlarımız için saklanacak yer yok. Okyanusları şeffaf hale getireceğiz ve hakim olacağız.” dedi.

ABD’deki eğitimlerin tamamlanmasının ardından Ocak 2020’de uçağın İngiltere’ye gönderilmesi planlanıyor. Dokuz P-8A uçağının tamamı da İskoçya’nın Lossiemouth kentinde konuşlandırılacak.

Denizaltı Avcısı

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing’in sivil yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan Poseidon uzun menzili ile istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri ile insani arama ve kurtarma misyonlarında da kullanılıyor.

Poseidon’un savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak p-8-poseidon

Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

ABD ve Kraliyet donanmasının dışında Avustralya, Hindistan ve Norveç deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.