İsrail Doğu Akdeniz’de elini güçlendiriyor

İsrail Doğu Akdeniz’de elini güçlendiriyor

Doğu Akdeniz’deki güç dengelerinde önemli bir aktör olan İsrail yeni bir savaş gemisi için ilk adımı attı.

Hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin ardından Doğu Akdeniz’deki varlığını arttırmak için çalışmalarını sürdüren İsrail Savunma Bakanlığı İsrail tersanesi ile Reshef sınıfı yeni bir savaş gemisinin tasarlanması amacıyla anlaşma imzaladı.

SA’AR S – 72 tasarımına dayanacak olan yeni gemi donanmanın envanterinde yer alan sekiz adet Saar 4.5 sınıfı hücumbotun yerini alacak. Yeni geminin tüm savaş sistemleri İsrail savunma sanayisinin ürünleri ile donatılacak.

İsrail Tersaneleri Genel Müdürü Eitan Zucker, “İsrail Donanması ve Savunma Bakanlığı tarafından bu proje için seçilmemizden dolayı gurur duyuyoruz ve kendimizi her zaman ordumuzun en uygun gemilerini inşa etmeye adadık.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölge ile sondaj platformlarını da koruyacak olan geminin silah sistemleri arasında Gabriel Güdümlü Mermi, asimetrik tehditler için Typhoon Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı Barak 8 Dikey Atılabilir Güdümlü Mermi Fırlatıcısı ve torpidoların yer alması bekleniyor.

İsrail Donanmasına Alman gemisi

Ayrıca deniz kuvvetlerinin modernizasyon çalışmaları kapsamında İsrail Alman ThyssenKrupp Marine Systems ile dört SA’AR 6 korvetinin inşası için Mayıs 2015’te sözleşme imzalamıştı.

İsrail Donanması’nın bugüne kadarki en gelişmiş ve en büyük gemisi olacak SA’AR 6 korvetlerinin ilki 2020 baharında geri kalan üç geminin ise 2021 yılından itibaren İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Almanya'dan İsrail'e hayalet gemi-saar6

Yaklaşık 1.900 ton ağırlığa, 90m uzunluğa sahip geminin silah sistemleri arasında  su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Gabriel Güdümlü Mermi, asimetrik tehditler için iki Typhoon Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 Dikey Atılabilir Güdümlü Mermi Fırlatıcısı, C-Dome nokta savunma sistemi ve iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı yer alacak.

Gemi Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarın yanı sıra elektronik harp, siber savunma sistemleri ve tespit ve gözetleme araçlarıyla donatılacak.

Hangar alanında SH-60 tipi bir helikopteri taşıyabilecek olan INS Magen radar kesit alanı, akustik izi ve sualtı gürültüsü düşük olması nedeniyle hayalet gemi olarak adlandırılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.