Lüksemburg ilk H145M helikopterine kavuştu

Lüksemburg ilk H145M helikopterine kavuştu

Lüksemburg Airbus’a sipariş verdiği ilk H145M helikopterini teslim aldı.

Personel taşımacılığı, keşif/gözetleme, arama kurtarma ve tıbbi tahliye dahil olmak üzere güvenlik görevleri için sipariş edilen iki H145M helikopterinden ilki Lüksemburg’a teslim edildi. Airbus, helikopterlerle birlikte kapsamlı bir eğitim ve destek paketi de sunacak. İkinci helikopterin teslimatının yıl sonundan önce yapılması planlanıyor.

Olumsuz hava koşullarında ve gece görevlerinde uçacak şekilde donatılan helikopterde bir vinç, hızlı halat sistemi, yüksek performanslı kamera, arama ışığı, gelişmiş iletişim sistemleri ve hafif zırh koruma kiti bulunuyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 3.7 ton olan H145M, silahlı keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra arama-kurtarma personel nakli ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler içinde kullanılabilir.

İki adet Safran Arriel 2E motoru ile donatılan H145M’nin düşük akustik izi onu sınıfındaki en sessiz helikopter yapıyor. Hali hazırda hizmette olan H145M’lerin uçuşa hazırlık süresi yüzde 95’in üzerindedir.

İlk kez 2015 yılında Alman Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen H145M Macaristan, Tayland ve Sırbistan tarafından sipariş edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.