Orta Doğu’da “KARAYEL” esiyor

Orta Doğu’da “KARAYEL” esiyor

Vestel Savunma mühendislerince geliştirilen Karayel insansız hava aracı Dubai Airshow’da bölge ülkelerinin dikkatlerini üzerine çekti.

Orta Doğu’da yürüttüğü pazarlama faaliyetleri kapsamında bölgesel firmalarla işbirliği yürüten Vestel Savunma 17-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Dubai Airshow’da İnsansız Hava Aracı KARAYEL’i sergiliyor.

Fuarda yoğun ilgiyle karşılanan dijital bir kamuflaj ile sergilenen KARAYEL’in sağ kanat altında, 1 adet CİRİT füzesi taşıyan pod ve mini akıllı mühimmat MAM-L, sol kanat altında ise yine 1 adet CİRİT füzesi taşıyan pod ve 3 adet CİRİT füzesinden devşirilen MAM-C yer alıyor.

Kanat altlarında 120 kg, gövde altında ise 70 kg faydalı yük taşıyabilen KARAYEL, 15 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Tasarımı tamamen Türk mühendislerine ait olan Karayel’in uçuş görev bilgisayarına kadar birçok alt bileşeni ve yazılımı yerli olarak geliştirildi. Bu nedenle uçaktaki değişiklikler ya da yeni faydalı yüklerin entegrasyonu hızlı şekilde yapılabiliyor.

Karayel akıllı mühimmatla ilk kez vurdu karayel

‘Karayel’ yıldırım ve buza karşı

İnsansız hava aracı, kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahip. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılıyor. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşuluna karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergiliyor.

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahip olan Karayel eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.