8,5 milyar dolarlık masraf

8,5 milyar dolarlık masraf

Japonya Savunma Bakanlığı, ABD Deniz Piyadelerine ait Futenma Üssü’nün Ginowan kentinden adanın kuzeyindeki Henoko’ya taşınmasının maliyetinin daha önce öngörülen rakamın iki katından fazla olacağını açıkladı.

12 yılda tamamlanması öngörülen taşınma işleminin yaklaşık 8,5 milyar dolara (930 milyar yene) mal olacağı tahmin ediliyor.

ABD ile Japonya arasında yapılan anlaşmaya göre, nakil işleminin 3 yılda tamamlanarak üssün 2020 yılında Japonya’ya devredilmesi planlanıyordu. Anlaşmada taşınma ve yeni üssün inşa maliyetinin ise yaklaşık 3,2 milyar dolar (350 milyar yen) olacağı düşünülüyordu.

Varlığı uzun süredir tartışma konusu olan üssün Henoko’ya taşınması planı, 1995 yılında 3 ABD askerinin, bir kız öğrenciye tecavüz etmesi olayının ardından ilk kez gündeme gelmişti.

Ayrıca, ABD askeri uçaklarının kentte yarattığı gürültü kirliliği ve kaza risklerinin ada halkında rahatsızlık uyandırması da bu talepleri güçlendirmişti.

Diğer yandan, Okinawa halkı, üssün adadaki başka bir şehre taşınmasını öngören proje için 25 Şubat’ta yapılan referandumda yüzde 72,2 “hayır” oyu kullanmıştı. Ancak Japon hükümeti, ABD ile yapılan anlaşmayı gerekçe göstererek, taşınma planını sürdürme kararı almıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • erkan aydın

    japonları cok severim saygılı ve calışkan insanlar biz türkleride severler imkanım olsa bir japon bayanla evlenip japonyada yaşardım japon halkına sesleniyorum nagazaki ve hiroşimaya atom bonbası atan atalarınızı katleden amerikaya güvenmeyin türkiye nin yanında durun adım erkan aydın telefonum 05368726932

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.