ABD’den Vietnam’a 43 yıl sonra ilk ziyaret

ABD’den Vietnam’a 43 yıl sonra ilk ziyaret

Vietnam Savaşı’’nın sona erdiği 1975’ten bu yana ilk kez bir ABD uçak gemisi bu ülkeyi ziyaret ediyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait uçak gemisi Carl Vinson 5 bin mürettebatı ile dört günlük bir ziyaret için ülkenin liman kenti Danang’da demirledi.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Le Thi Thu Hang, USS Carl Vinson’un misyonunun teknik takas, spor müsabakaları ve diğer etkinlikler dahil “dostluk” ziyareti olduğunu söyledi.

Hang, iki ülkenin kapsayıcı ortaklığı çerçevesinde yapılan ziyaretin ikili ilişkileri ilerleteceğini; bölgede kalkınma, iş birliği, güvenlik, istikrar ve barışın sürdürülmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

ABD’nin Güney Çin Denizi’ne savaş gemileri göndermesi Çin ile  gerginliğe sebep oldu. Çin bu duruma karşı çıkarken ABD tarafı ise seyrüsefer özgürlüğü olduğunu iddia etmişti.

Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Endonezya’nın kıyısı bulunduğu Güney Çin Denizi’nde irili ufaklı yüzlerce adacık, kayalık ve sığ alanlar yer alıyor. Söz konusu ülkeler, Güney Çin Denizi’nde çeşitli ada veya adacıklar üzerinde hak iddia ederek silahlandırma yarışı içindeyken bölge dışından ABD de yıllık yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret ve nakliyenin sağlandığı güzergahta savaş gemileriyle seyrüsefer serbestisi çerçevesinde varlık gösteriyor.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.