“AKINCI” F-16’nın yükünü hafifletecek

“AKINCI” F-16’nın yükünü hafifletecek

Baykar Makina tarafından üretimi devam eden Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı taşıyacağı mühimmatlarla F-16 savaş uçaklarının yükünü hafifletecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, twitter hesabından geliştirilme çalışmalarına Mayıs 2017 yılında başlanan İnsansız Hava Aracı (İHA) Akıncı’nın sisteminin özelliklerini bir infografik ile yayımladı.

Kanat açıklığı 20 metre ağırlığı ise 4,5 ton olacak olan Akıncı 1,350 kg faydalı yük kapasitesi ile 24 saat havada kalabilecek. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan ve uzun menzillerde görev yapabilmesi için Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA Radarı, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme sistemi ile donatılacak olan Akıncı, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen PD 220 motoru ile havalanması hedefleniyor.

Savaş gemilerine karşı özel "SOM"-SOM

Farklı görev ihtiyaçlarına göre Bozok, Cirit, MAM-L, MAM-C, L-UMTAS’ın yanı sıra F-16 savaş uçaklarının da kullandığı MK-82 (Hassas Güdüm Kiti, Kanatlı Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti) ile 250 km+ menzile sahip SOM-A mühimmatını da taşıyabilecek Akıncı ile Türkiye bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri olacak.

Akıncı’nın 2019’un ilk yarısında ilk uçuşunu yapması 2020 içinde de hizmete girmesi hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.