ANKA-S sayısı 6’ya yükseldi

ANKA-S sayısı 6’ya yükseldi

Deniz, Kara ve Hava Kuvvetlerine ANKA teslimatları devam ediyor. Uydudan kontrol edilebilen iki adet ANKA-S daha Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak üzere SSM ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) arasında yapılan sözleşme kapsamında üretilen ve bu yıl içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı gerçekleştirilen ve operasyonel sahada etkin kullanılan ANKA-S’lere 2 adet daha eklendi. Bu teslimatla birlikte hizmetteki ANKA-S sayısı 6’ya yükseldi.

Ayrıca SSM’nin özel sektörle yaptığı sözleşme kapsamında üretilen bir diğer insansız hava aracı BAYRAKTAR TB’den ise şu ana kadar toplam 46’sı güvenlik güçlerine teslim edildi.

ANKA'ya istihbarat görevi-anka-elektronik-istihbarat

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından geliştirilen ve Hava Kuvvetleri teslim edilen ANKA-S’lerin yanı sıra ANKA-B Deniz Kuvvetleri, ANKA-A Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapıyor. Geçtiğimiz ay ise Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleriyle donatılan ve ANKA-I olarak adlandırılan İHA Milli İstihbarat Teşkilatı’nda kullanılmaya başlanmıştı.

"ANKA" Ege ve Akdeniz semalarını gözetleyecek-anka

Milli uydular üzerinden kontrol edilebilme özelliğine sahip insansız hava aracı ANKA-S’ler gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit ve hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirildi.

ANKA-S teknolojisi ile olumsuz şartlara hazır

Aynı anda 6 adet Hava Aracının uydu üzerinden kontrol edilebildiği sistemin bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkarıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve Telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. ANKA-S, veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunan tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır hale getirildi.

TAI Asya pazarına Singapur'dan girecek-anka

Kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabilen ANKA-S link kaybı durumunda da tanımlı meydanlara tam otonom iniş kalkış sistemi ile iniş gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca İHA, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.