Asker “DAR” ile duvar arkasını görecek

Asker “DAR” ile duvar arkasını görecek

Gelişen teknolojinin askeri alanda kullanılmasının en iyi örneklerinden biri olan duvar arkası radar sistemi, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX Fuarı’nda ilk kez sergilendi.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR) Katar’ın başkenti Doha’da 29-31 Mart tarihlerinde düzenlenen DIMDEX Fuarı’ndaki yerini aldı. Fuarın açılışına katılan Milli Savunma Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, STM’nin standını ziyaret ederek STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’dan DAR hakkında bilgi aldı.

DAR, rehine kurtarma operasyonları, afet durumlarında insanların tahliyesi, hedefteki kişilerin tespit edilmesi gibi oldukça önemli konularda çözüm sunuyor.

DAR, Radyo Frekans (RF) dalgalarını ve ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar ve kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağıyor.

OPERASYONLARIN BAŞARISI ARTACAK

STM DAR aynı zamanda güvenlik birimlerince, rehine kurtarma veya aranan bir kişinin yakalanması operasyonlarını en az risk ve en yüksek başarıyla sonuçlandırılması için bina içindeki hareketli ve sabit hedeflerin tespitini de gerçekleştirebiliyor.

Kullanımı kolaylaştırılan özel bir tasarım anlayışıyla geliştirilen STM DAR; kompakt tasarımı ve ergonomik yapısı sayesinde, tek kişi tarafından kolayca taşınıp kullanılabiliyor, sağlam kasası ise zorlu kullanım şartlarına dayanmasını sağlıyor. Kullanıcı; sistemi anlık olarak elinde veya uzun süreli olarak bir tripod üzerinde de kullanabiliyor. Sistem ara yüzü, kullanım kolaylığı ve basitlik kriterleri temel alınarak geliştirilen STM DAR, rahat kullanımlı entegre dokunmatik bir ekrana da sahip.

Türk güvenlik birimlerinin özel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilen sistem geniş frekans bandı ve çok düşük güç yayımı ile yüksek performans, düşmana fark edilmeden kullanım ve radyasyon güvenliği de sunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.