“ATOM” tamam!

“ATOM” tamam!

ASELSAN Ana Yükleniciliği’nde hava tehditlerine karşı geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (Atom)’ın kabul testleri başarı ile tamamlandı.

ASELSAN ATOM 35mm Parçacıklı Mühimmat ikinci teslimatına yönelik kabul faaliyetleri, Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonunda, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen kabul testleri ile tamamlandı.

Sözleşme kapsamında opsiyonlarıyla birlikte çok sayıda mühimmat üretimi gerçekleştirilecek. 35 mm Parçacıklı Mühimmatta kullanılan tapalar, Macunköy yerleşkesinde tapa otomatize hattında üretildi ve bugüne kadar önemli miktardaki üretim tamamlandı.

ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat, ASELSAN tarafından geliştirilmiş dip tapalı bir akıllı mühimmattır. Parçacıklı Mühimmat ile birlikte kullanıldığında, namlulu silahların etkinliği önemli ölçüde artmakta, söz konusu silahlar küçük ve hızlı hedeflere karşı etkinlik göstermektedir.

ASELSAN tarafından geliştirilen 4 km etkili menzilli dip tapalı bir akıllı mühimmat olan Atom, parçacıklı mühimmat ile birlikte kullanıldığında namlulu silahların etkinliği önemli ölçüde artarak küçük ve hızlı hedeflere karşı etkinlik sağlıyor. Atom, hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre düzeltmeli zaman programlama yetenekleri sayesinde yüksek vuruş hassasiyeti yakalıyor.

Sistem ayrıca Ana muharebe tankları, Zırhlı muharebe araçları, Piyade birlikleri, Bina, korunak vb. sabit hedeflere karşı da kullanılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.